Anahtar Teslim Kreş Açmak

Anahtar Teslim Kreş Açmak

Anahtar Teslim Kreş Açmak ve faydaları

Anahtar Teslim kreş açmak ya da her şey dahil kreş açmak. Burada en önemli konu bir kreşin açılış aşamalarının tamamını kontrol edebilmektir.

Kreş açmak başlangıcından itibaren ruhsat alımına kadar meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç içinde karşılaşılan birçok problem de beraberinde gelmektedir.

Anahtar teslim kreş çalışmaları kapsamında farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek unsurları en başından bertaraf etmiş oluyoruz.

Her defasında özellikle belirttiğimiz hususların başında planlama yer almaktadır. Bu kadar çok üstünde durmamızın sebebi ise yapılacak işin bir nevi simülasyonunu oluşturmaktır.

Anahtar teslim kreş açmak çalışmasında, simulasyon bize ne sağlayacak?

Bir kreşin tüm alanlarını bilmek, yapılacak çalışmanın hata payını en aza indirgemektedir. Örneğin sağlıklı bir şekilde planlama yapılmamış kreşte. Giriş karşılama alanında yaşanabilecek sorunları ancak ruhsat aldıktan sonra anlayabilirsiniz.

İşlevsellik, ergonomi, konfor gibi unsurları ancak ve ancak projelendirme kapsamında tespit edebilirsiniz.

Yeni bir kreş ve gündüz bakımevi açmanın heyecanı, yeri gelir sizi uykunuzdan eder.

 • Nasıl olacak?
 • Öğrenci nasıl gelecek?
 • Acaba insanlar gelirler mi?
 • Velilerle nasıl görüşeceğim?
 • Tadilat nasıl olacak?
 • İstediğim gibi olacak mı?
 • Kreş işinden gerçekten para kazanabilir miyim?

Gibi birçok soru aklınızda kalacak. Cevap ise ancak ruhsat aldıktan sonra gelecektir.

Eğer projenize inanırsanız ve planınızı doğru yaparsanız bu sorular sadece soru olarak kalacaktır. İşinize odaklanın ve en iyi olabilmek için kendinizi geliştirin.

Anahtar teslim kreş açmak için kimlerle muhatap olacaksınız.

Anahtar Teslim Kreş açmak için birden fazla meslek grubuyla çalışmanız gerekecek.

Herkes işinin uzmanıdır. Ama hiç kimse farklı işin uzmanı değildir. Örneğin bir kreş açma sürecinde sırasıyla;

 • Emlakçı,
 • Mal sahibi,
 • Teknik Çizim uzmanı ( mimar)
 • Duvar ustası,
 • Boya ustası,
 • Tesisat ustası,
 • Elektrikçi,
 • Mobilyacısı,
 • Kapı pencere ustası
 • Zemin ustası,
 • Yasal prosedürler,
 • Muhasebeci

Bu meslek gruplarının tamamıyla ilgilenmek zorundasınız. Hepsinin yaptığı işi iyi bildiği aşikar. Ama asıl önemli olan bunların hepsinin uzmanı olmadığı bir alanda çalışmalarını sağlamak. İşin mahareti de, uzmanlığı da burada saklı.

Bu meslek gruplarının hepsi işi kendi bildiği gibi yapmak isteyeceklerdir. Yine bir örnek verelim ve anlatmak istediklerimiz pekişsin.

Kreşiniz için bölme duvar yaptırıyorsunuz. Duvar ustası geldi alçıpandan yapalım dedi. Siz de kabul ettiniz. Duvar ustası elektrik ustası ve sıhhi tesisat ustasıyla birlikte çalışmak zorunda. İş sonunda boya ustası girdi boyayı yaptı ve duvarda dalgalanmalar var. Gözü rahatsız ediyor. Alçıpan kullanmanıza rağmen duvar düz değil.

Boyacıya soruyorsunuz “neden duvar böyle?”

Cevabı biz verelim. Eğer duvarda mastar kullanılmazsa üzerine çekilen alçıda dalgalanmalar olacaktır.

Şimdi duvar ustanıza bu durumu söylediğinizde size durumu kendi lisanıyla anlatacaktır. Ama işinize yarayacak mı? Hayır.  Çözüm duvarın yeniden yapılması ya da olduğu gibi kullanmak. Eğer yeniden yaparsanız alçı ve boya maliyetiniz ikiye katlanmış olacak.

Eğer bir ustanın yapacağı işi anlatamazsanız, bildiği gibi yapacaktır. Sonuç kalitesiz bir işçilik ve ihtiyaca cevap vermeyen alanlar.

Anahtar teslim kreş açmak çalışmaları, dışarıdan hizmet alımı yapılacağı gibi kendi kreşinizi anahtar teslim yapabilirsiniz.

Neden bu durumlar oluşuyor?

İşini yapanları tenzih edelim. Ama genellikle tadilat işlemlerinde insanlar bir an önce işini bitirip başka iş alma derdinde. Sadece tadilat olarak sınırlandırmamak lazım. Hemen hemen her sektörde böyle iş yapanlar, maalesef var.

Doğru iş çıkmasını bekliyorsanız önce yapacağınız işin ne olduğunu belirtmek gerekiyor. Belirtebilmeniz için de simülasyona ihtiyacınız olacak.

Alçıpan duvar kullandınız. Ama yapacağınız eğitim programı kapsamında duvarları etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Duvara bir takım pano tarzı malzemeler eklediniz. Ama tutmuyor. Yerinde durmuyor. Ne kadar rahatsız edici değil mi ? Alçıpan delindiği zaman tadilatı zordur.

Tadilatlar üzerinde her bir kalem için iyi kötü örnekler oluşturabiliriz. Bu konularda en dikkatli olanlar genellikle elektrik tesisat ustalarıdır diyebiliriz. Çünkü yaptıkları işin ne kadar hayati öneme sahip olduğunun farkındalar. O yüzden bildiklerinden şaşmayabilirler.

Mesela burada da bir örnek verelim. Normal şartlar altında kablo tesisatları yaparlar. 3X1,5 kablo kullanırlar. Ama olması gereken Halogen free kablo kullanılmasıdır. Yanmaya karşı dayanıklı bir kablodur. Elbette arada fiyat farkı var. Bu da maliyete direkt etki eden unsurların başında gelmektedir. Halogen Free kablolar hakkında bilgi almak için https://www.electricityturkey.com/halogen-free-kablo-nedir-özellikleri-ve-standartlari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Örneklerle devam edelim. Buradaki detay kreş açmak isteyenlerin sürekli araştırma yapmaları ve edindiği görselleri uygulama hayalidir. Elbette herkes kreşinin anaokulunun güzel olmasını ister. Ama bir görsel çok güzel olsa da proje sadece oraya özgüdür. Yani bütünlük sağlar. Modacıların işine benzer. Manken üzerinde çok güzel duran bir elbise size geldiğinde aynı şıklığı yansıtmayabilir.

Anahtar teslim kreş çalışmalarının temelinde planlama yatmaktadır.

Planlama her işte olduğu gibi kreş açmak içinde elzem konuların başında gelmektedir. Çalışmalarımızda bu konuya çok önem veriyoruz. Müşterilerimizin kreş açma yatırımları bizim için son derece değerlidir. Bunun bizim açımızdan iki önemi var. Birincisi kazanan ve bölgesinin en iyisini yapmamız gerekiyor ki, sağlam referansımız olsun. İkincisi ise kreş açan kişinin işe başlamadan önce ne ile karşılaşacağını göstermek. Yani kreş açmak mantıklı mı değil mi? Ortaya çıkarmak.

Ön danışmanlık aşamasında bu unsurları ele alıp bir rapor hazırlıyoruz. Rapor doğrultusunda kreş açma maliyetlerinin alt ve üst limitleri ile kreş işletme giderleri ile beraber kar zarar durumunu ortaya çıkarıyoruz. 

Her bir detayı atlamadan belirliyoruz ki risk faktörleri en aza insin. Yatırımcı açısından, daha işe başlamadan birçok detayı görebiliyor olmak, yapılacak çalışmanın niteliklerini belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Anahtar teslim kreş açmak çalışmalarında risk faktörü en aza iner.

Bir kreş açma çalışmasına başladığımız andan itibaren, ruhsat aşamasına kadar bir çok noktada çözüm üretiyoruz. Bölge analizi yaparak fiyatlandırmada gerekli olan unsurları tespit edip, bu rakama ulaşabilmek için yapılması gerekenleri teker teker belirliyoruz.

Anahtar teslim kreş çalışmaları sürecin tamamını önceden görmenizi sağlar.

Kreş projelendirme çalışmaları ile birlikte, kreş tamamlanmadan bitmiş halini görebilir ve revize gerektiren unsurları önceden tespit edebilirsiniz. Projelendirme çalışmasının en büyük avantajı maliyetlerde yaklaşık %30 a kadar tasarruf sağlama imkanı verirken, ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanır ve dizayn edilir. 

Sonuç olarak anahtar teslim kreş açmak çalışmaları ihtiyacınıza yönelik olarak hazırlanır.

Çalışmanın en güzel tarafı ise tek noktadan tüm detayları kontrol edebilme imkanının olmasıdır. Maliyet avantajı, rekabet üstünlüğünün sağlanması ve projelendirme sayesinde zaman kazanırsınız. Kazandığınız bu zamanı, işletmenizi geliştirmek için harcayabilir ve kurulum süreciyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Kreşinizi nasıl ve nerede görmek istiyorsunuz? İşte tüm planlamayı buna göre hazırlamalısınız.

Kreş açmak hakkında daha fazla bilgi almak için blog sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. https://www.kresacmak.com/blog-bilgi/  bağlantısından ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve açıklayıcı bilgilerle, kreşiniz klasik olmaktan kurtulacak ve modern bir hale gelecektir.

Yusuf Yılmaz

Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Yorum Yapın