Devren Kreş Açmak

Devrek kreş açmak, kreş açma maliyetlerini düşük tutarak işe başlamanın en hızlı yoludur. Yatırımcı açısından baktığımızda oldukça mantıklı görünmektedir. Var olan bir işletmeyi kaldığı yerden devam ettirmek, geliştirmek daha kolay görünmektedir. Aynı zamanda devren kreş açmak, prosedür, personel ve malzeme alımı gibi işlerle uğraşmamak demektir. Daha kısa sürede çözüme ulaşmak için ideal bir yol. Peki, hepsi bu kadar mı? Tabii ki değil. 

Devren Kreş açmak makalemizde amacımız, kreş devralacak kişilere yol göstermektir. Şimdi konumuzu derinlemesine inceleyelim. 

Devren Kreş Nedir?

Kreş, gündüz bakımevi veya anaokulu sahiplerinin belirli sebeplerle, mevcut durumdaki işletmelerini olduğu gibi ikinci şahıslara veya tüzel kişilere devir etme işleminin tamamıdır.

Devir işlemleri o anki mevcut koşullar baz alınarak yapılır. Kreşlerde bu durum, içinde öğrenci sayısı, kreş malzemelerinin durumu, binanın fiziksel koşulları, bölge faktörleri, kreşin itibarı şeklinde değerlendirilebilir.

Neden Devren Kreş Alıyoruz?

Özellikle bayan girişimcilerin yoğunlukla tercih ettiği iş kollarından olan kreş ve gündüz bakımevlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kreş açmak başlangıçta keyifli görünmekte araştırmalar sonucunda bazılarının “ben prosedürlerle uğraşmak istemiyorum” “hali hazırda bir yer alır işletirim ne gerek var yeniden kurmaya” gibi düşünceleriyle devren kreş anaokulu arayışları ortaya çıkmaktadır.

Devreden kreş ve anaokullarını bulmak için sahibinden.com hürriyetemlak.com gibi siteler ön plana çıkmakta ve bazı sosyal medya platformlarında devir ilanlarına ulaşmak mümkündür. Bu platformlar sayesinde kreş açmak isteyen birçok kişi kreş ya da anaokulu ile tanışıyor. İster okul öncesi eğitim alanında olsun ister farklı alanda olsun birçok kişi ya da kurum eğitim faaliyetlerine başlıyor.

Peki süreç bu kadar kolay mı?   Elbette, göründüğü gibi kolay değil. Meşakkatli bir süreç işe başladıktan sonra ortaya çıkıyor. Bu konuyla ilgili söylenecek çok şey var.

Kreş Devir İşlemleri

Devren Kreş Açma Şartları Nelerdir?

Devren kreş açmak için tek şart, kreş açmak için uygun olmanızdır. Daha önce kimler kreş açabilir yazımızda detaylarını vermiştik. Burada kısa bir açıklama yapalım. 

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • En az ilkokul diplomasına sahip olmak
 • Devlete karşı işlenen suçlardan ceza almamış olmak gerekmektedir.

Bu şartları taşıyorsanız, devren kreş açmanızın önünde hiç bir engel yoktur. 

Kreş Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Devir işlemleri başlamadan kreş açmaya uygunluğunuzun olması gerekiyor. Kimler kreş açabilir yazımızı http://kresacmak.com/yedek/kimler-kres-acabilir/ buradan okuyabilirsiniz.  Şartları taşıyorsanız devir işlemleri için buradan devam edin .

Devralmak için uygun bir kreş bulduğunuzda, karşılıklı sözleşme imzalamanız her iki taraf için de yararlı olacaktır. Sözleşme detayları karşılıklı olarak belirlenir. Sonrasında bağlı olduğunun AÇSHB İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

Yapacağınız kreş devri sözleşmesinde, mümkünse içerideki tüm alanların fotoğraflarını çekin. Demirbaş listesi oluşturun ve sözleşmeye ekleyin. Ne olur ne olmaz. Bizden söylemesi.

Devren Kreş Yönetmeliğinde geçen maddeleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

 •         AÇSHB Çocuk Hizmetleri İl Müdürlüğüne, devir eden ile devir alan gider. Kreşi devredenle alan kişiler kreş devir dilekçesi doldururlar. Kreşi devralan kişi, kurucu için gerekli belgeleri teslim eder.
 •         Devir Yetki Belgesini alacaksınız.
 •         Noter devir işlemlerini gerçekleştirin.
 •         Kira kontratını hazırlayın. ( En az 1 yıl)
 •         Personel iş sözleşmelerini yapın.

Evrakları teslim etmeniz halinde devir işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Kreş ve gündüz bakımevi ruhsatınız valilik onayıyla tarafınıza geldiğinde kreş devir işlemleri tamamlanmış olur. Artık kreşin yeni sahibi sizsiniz.

Devren satılık kreşlerin fiyatları ne kadardır.


Kreş ve gündüz bakımevleri ile anaokullarının standart olarak kuruluş maliyetleri olmadığından, devren bir kreşin fiyatı çok değişkenlik göstermektedir. Kimi 50,000₺ ile kurmuş olduğu kreşi 100,000₺ ye devretmek ister, kimileri 150,000₺ ye aldığı kreşi 100,000 ₺ye verebilir. Bazen 300,000₺ ye kurulan bir kreş 600,000₺ ye satılabilir.  20,000₺ ye kadar devren kreş, anaokulu bulabilirsiniz.

Fiyatların farklı olması eğitim ortamları, öğrenci sayısı ve kalitesiyle doğru orantılıdır. Genellikle fiyatları kreş ve anaokulu sahipleri belirlerler.

Devren kreş almak isteyenlere bir detay verelim.

Günümüz şartlarında bir kreş açmak için en az 2 aylık süreye ihtiyacınız olacak. En basit haliyle bir kreş, anaokulu yapsanız, sadece tadilat için harcamanız 60,000 ₺ ( altmış bin) gözden çıkarmanız gerekmektedir. Binanın büyüklüğü ile bu sayı değişir. Eğer bir dükkan formatında kreş düşünürseniz o zaman da 150,000₺ tadilat bedeli olarak düşünün.

Devren kreş açmak

Devren kreş almanın faydaları nelerdir?


 • Zaman tasarrufunuz olacak. Aldığınız andan itibaren çalışmaya kaldığınız yerden başlayabilirsiniz.
 • Prosedür süreçleri ile uğraşmayacaksınız. Yeni kreş ya da anaokulu açmak isteseniz prosedür süreci en iyimser haliyle 45 gün sürecek
 • Tadilat maliyetleriniz ufak tefek olacaktır ya da hiç olmayacaktır. Bir hafta sonunda her şeyi bitirebilirsiniz.
 • Personel aramak zorunda değilsiniz. Kreş açtığımda kim müdür olacak ya da öğretmen nereden bulacağım gibi derdiniz olmayacak.
 • Acaba çocuk bulabilir miyim? Derdiniz olmayacak. ( Eğer aldığınız kreşte çocuk varsa)
 • Sıfırdan başlamayacaksınız ve önünüzde rol model olacak.
 • Çok az maliyetle bir kreş sahibi olacaksınız.  Devren kreşler, kreş açmak maliyetlerinden daha uyguna gelebilir.
 • İstediğiniz kapasitede devren kreş, anaokulu bulabilirsiniz.

Devren kreş ve anaokulları genelde 3 (üç) tip olarak karşımıza çıkar. Bunlar;

 1.      Faal durumda devren kreş ve anaokulları
 2.      Ruhsatı faal ama öğrencisi olmayanlar
 3.      Daha önce kreş yada anaokulu olarak kullanılmış mal sahibi tarafından hava parasıyla verilenlerdir.

1- Faal durumda devren kreş ve anaokulları :


Hali hazırda MEB ya da AÇSHB’na bağlı hizmet veren, personeli ve öğrencileriyle birlikte işleyen kurumlardır. İlanlarda kreş ismi ve resimleri genellikle yer almaz. Kendi bölgesindeki itibarını kaybetmemek için resim ve konum bilgisi paylaşmamayı tercih ederler. Doğru olan da budur. Devir alacak kişi kaldığı yerden devam edebilir ve öğrenci kaybı en az seviyede olur ya da olmadan da devam edilebilir.

2 Ruhsatı faal ama öğrencisi olmayan kreş ve anaokulları :


Herhangi bir sebepten dolayı, binada faaliyette olmayan ama ruhsatı faal durumda olan kurumlardır. Böyle yer olur mu? Diye düşünebilirsiniz. Elbette olabilir. Kurucu faaliyete bir süre ara vermiş olabilir, yeni bir yere geçiyor olabilir.  En kötü senaryo ise, öğrencilerini kaybetmiş olabilir. Sonuç ne olursa olsun kurum faal durumdadır. Bunun anlamı şu, aylık beyannamelerini ödüyordur. Mecburen bir müdürü vardır. Kağıt üzerinde de olsa vardır. Size kalan kreşi devraldıktan sonra yapacaklarınız.

3 Daha önce kreş yada anaokulu olarak kullanılmış ve mülk sahibi tarafından devredilenler;


Daha önce kreş ya da anaokulu olarak kullanılmış ve herhangi bir sebepten dolayı faaliyetini sonlandırmış yerlerdir. Burada ruhsat yoktur. Ama mülk sahibi kreşe hazır yer diye hava parası isteyebilir. Bu tip yerlerde hava parası ödemeden de kiralama yapabilirsiniz. Mülk sahibi böyle bir durumda kira bedelini yüksek isteyebilir. Sonuçta kreşe uygun hazır yer. Yangın merdiveninden su deposuna kadar, kreş açmak için gerekli şartlara uygundur.

Kira yüksek olsa da başlangıçta yapacağınız tadilat miktarını düşününce en cazip seçenek olacaktır. Size kalan içeri girdikten sonra yapacaklarınızı planlamaktır.

Devren kreş sebepleri ve önerileri…


İşe başlamak için uygun şartlarda bir yer bulduktan sonra yapacağınız çok şey vardır. Eğitim organizasyonlarından, tanıtım ve reklam çalışmalarına kadar yapılacak çok işlem var. Okul danışmanlığı hizmetleri olarak tavsiyemiz yeni bir yüz oluşturmanız gerektiğidir.

Yeni başlangıç yaptığınız ortamlarda kendinizi iyi ifade etmeniz gerekmektedir. Eğer düşünceniz, kreşin kaldığı yerden devam ederim ise o zaman bir kez daha düşünmenizde fayda vardır.

Sizden önceki kreş sahibinin ne sebeple devrettiğinden çok sizin ne sebeple kreş açtığınız konusunu iyi irdeleyin. Elbette bu işten para kazanmak istiyorsunuz. Paranın olduğu yerde, profesyonellik vardır. Amatörce hareket etmemelisiniz. Para kazanan bir kreş işletmesini kimse kolay kolay devretmez.

Örneğin bir kreş aylık 30,000₺ (Otuz bin) kazanıyorsa, böyle bir yeri devir almak için ciddi bir para ödemeniz gerekecektir.  Ama aylık 3000₺ (üç bin) kazanıyorsa burayı almak ta çok zorlanmazsınız. Aşağı yukarı fiyatta anlaşırsınız. Beklentinizin biraz üzerine çıkabilirsiniz.

Diğer seçenek ise para kazanamayan kreşlerdir. Bu tip yerlerde türlü türlü bahaneler bulabilirsiniz. Burayı şöyle yaparsan kapasite artar,

 • Böyle yaparsan daha iyi olur,
 • Biz çok fazla reklam yapmadık,
 • Sağlık sebeplerinden ötürü çok ilgilenemedik,
 • Personel istediğim gibi değil,
 • Artık uğraşamıyorum,
 • İş değiştireceğim,
 • Meb’e bağlanırsanız daha çok kapasite alırsınız
 • Bu iş bana göre değil ama siz yaparsınız ……

Liste uzar giderrrrr. Verecek çok cevap var ama gerek var mı derseniz hayır. Çünkü asıl olan eğer bir kreş devrediliyorsa size ya uyar ya da uymaz. Uyan ya da uymayan tarafları tamamen maddiyatla alakalıdır.

Eğer bir kreş devralacaksanız ve kreş sahibi ile görüşüyorsanız, soyut kavramlarla değil somut kavramlarla ilgili olmanızda fayda vardır.

Bir detay verelim,

Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 (Koronavirüs) gibi bir salgının ülkemize gelmesi sonucunda eğitime ara verildi. Kolejler ücretleri, yıllık peşin aldıkları için süreçten çok etkilendiklerini söylemek zor olur. Lakin özel kreş ve anaokullarının bir çoğu ciddi anlamda problem yaşadılar. 

Bunların en tepesinde de maddi imkansızlıklar geldi. Zaten zor şartlar altında faaliyetlerine devam etmeye çalışan kreşler ve anaokullarının bir çoğunun zararı en az 6 aylık karı kadar. 

Gider kalemlerinin yüksek olması, bir salgın anında gelirinin tamamından fazlasını götürmüş durumda. 

Elbette bir çok sektör oluşan durumdan dolayı kayıp yaşadılar. Ama yakından ilgili olduğumuz okul öncesi eğitim alanında bir çok kurum, devlet desteği gelmezse kapıya kilit vuracak noktaya gelmişlerdir.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için profesyonel olmak zorundasınız. En az maliyetle bir kreş devir alayım derseniz 100,000₺ ( yüz bin) gözden çıkarın. Hoş böyle bir yerden ne kazanacağınızı da iyi hesaplamalısınız.

Rakamın ne olduğundan bağımsız olarak tek söyleyeceğimiz zor kazandıklarınızı kolay kaybetmeyin. Mutlaka bu konuda destek almalısınız. Emin olmadan bir kreş ya da anaokulu almak sizi de zor durumda bırakabilir. Devren kreş almanın faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Şimdi bu riskleri inceleyelim.

Devren kreş açmanın riskleri,


Ticaretin olduğu yerde risk hep en önde yer almaktadır. Risk ne kadar büyükse, kazanç ihtimali de o kadar yüksektir. Bu duruma genellikle (para parayı çeker)  derler. Yaptığınız işten başarılı olabilmeniz için, işinizi iyi tanımalısınız ve tüm çalışmalarını bu yönde gerçekleştirmelisiniz.

 • Kapasite problemleri
 • Yanlış fizibilite
 • Kreş veya anaokulu işletmesi hakkında bilgi sahibi olunmaması,
 • Fiyatı uygun diye kreşi devralmak,
 • Kaldığı yerden devam politikası uygulamak,
 • Muhasebesel işlemleri bilmemek,
 • Hukuki süreçlerin bilincinde olmamak,
 • Tüm yetkiyi personele bırakmak,
 • Bilgi kaynağını doğru seçmemek, yanlış yönlendirilmek,
 • Eğer eğitimci değilseniz, personeliniz bu durumu çok iyi kullanabilir,
 • Reklam politikasında hatalar,
 • Bölgeyi tanımamak,

Sonucunda her bir detay kreş işletmesinin sonunu getirebilir.  İnisiyatif almak iyi  ama doğru kararları almak hepsinden iyidir.

Danışmanlık hizmetimiz dahilinde mevcut durumda olan kreş ve anaokulları ile iş geliştirme görüşmeleri yapıyoruz. Görüşmelerimizden biri tam da bu konuyu özetleyecek cinstendi.

Kurucu sektör hakkında bilgi sahibi değil ama bir kreşi devralmış. Telefon görüşmelerimizde bir takım problemlerden bahsetmişti. İş yapamıyorum, para kazanamıyorum. Böyle giderse devretmem gerekecek. Ne yapmam lazım… Danışmanlık hizmeti bu aşamadan sonra başladı.

Yerinde keşif yapmamız gerekiyor. Sabah başladığımız görüşme 23:00 da tamamlanmıştı. Almamız gereken notların hepsi ajandamızda. Son bir çay sohbeti ile günün özeti aşamasında, personelin yetersizliği ön plana çıkmıştı. Eğitim yaklaşımı ile ilgili neredeyse hiçbir bilgi yok ve işler kara düzen ilerliyor. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Eğitim ortamı yeteri kadar uygun değil. Raporu yazdığımızda tam 12 sayfa yapılacaklar listesi vardı.

Farklı bir gözün işletmenizi incelemesiyle, içeride bulunanların incelemesi arasında dağlar kadar fark vardır.

Kurum müdürümüzle olması gerekenleri konuşurken, akşama doğru şekil değişmeye başlamış ve itirazlar ortaya çıkmıştı. 

Kurucu bu duruma bir anlam veremedi ve neden böyle tepki verdiğini sordu. Cevap yetersizdi. Aslında bir müdürün yapması gerekenleri anlatmıştık sadece. 

Bize açıklanamayan bir gerçek vardı. Ama gerçekler er ya da geç ortaya çıkar. Müdür diploması kiralanmış. Kreşte müdür olarak görünen kişinin aslında müdürlük vasıfları taşımadığı gibi eğitimci de değil. 

Bir arkadaş tavsiyesi ile işe alınmış. Bilin bakalım o arkadaş kim?

Hani kraldan çok kralcı olmak tabiri vardır ya. İşte bu tabir tam da buraya uymuştu.

Doğru her zaman doğru değildir. Yorum farkı vardır. Bir topun üzerine düz bir çizgi çizmeye çalışın. Çizginiz tek hat üzerinde gitse de eğimli görünecektir.  

 

 Devren kreş konumuzu özetlersek;

Devren kreş açmak, avantajlı olabileceği gibi dezavantajlı da olabilir. Tek yapmanız gereken ihtiyaçlarınıza uygun olan yeri bulmak. Mümkünse hedefinize odaklanıp strateji geliştirmeniz ve rekabet üstünlüğünü nasıl sağlayacağınızı düşünmelisiniz. Çok kararsız kalmışsanız bir telefon uzağınızdayız. Kresacmak.com/bize-ulasin sayfasından bize mesaj gönderebilir ya da iletişim bilgilerinden telefonla arayabilirsiniz. Mutlaka işinize yarayacak bilgiler alacaksınız.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak hem devir edenlere ( sadece ankarada devir edilecek kreşler için) hem de devren kreş almak isteyenler ( Türkiye Geneli hizmet vermekteyiz) için danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. Anaokulu ya da kreş devralmak için mutlaka bizimle iletişime geçin, sizin için en karlı yatırım olsun. Öncesi ve sonrası desteklerimizle hedefinize en kısa yoldan ulaşın. 

Devren Kreş Danışmanlığı hizmeti ile alacağınız kreşin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Aldıktan sonra yapmanız gerekenleri ve hangi koşullarda başarının geleceğini de öğrenebilirsiniz. 

Kreş Açmak İçin Devlet Destekleri 2020

Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar ve Tüm Detaylar

Kreş Açma Maliyeti 2020

Yusuf YILMAZ

Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Yorum Yapın