Kreş Açmak İçin Devlet Destekleri Nelerdir

kreş açmak için devlet destekleri-100

Kreş Açmak İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Kreş açmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında devletin kreş açanlar için destek verip vermemesidir. Bu yazımızda devlet destekli kreş açmak için gerekli olan şartların neler olduğunu inceleyeceğiz.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki devlet teşvikleri sistemi hibe programı değildir. Yani devlet size karşılıksız bir ödeme yapmayacaktır.

Buradan yola çıkarak önce devlet destekleri nelerdir? sorusuna cevap ararken diğer yandan da devlet desteklerinin neler olduğunu inceleyeceğiz.

Kreş açmak için devlet teşvikleri ( destekleri) nelerdir?

Kres Acmak icin devlet destekleri

Devlet sadece kreş açanlar için değil eğitim kurumu açanlara teşvik sağlamaktadır. Teşvik avantajlarını 6 madde ile özetleyeceğiz.

1.KDV Muafiyeti

Açılacak kreş için alınacak kreş malzemeleri, donanım ve teçhizatlarının tamamı için kdv ödemesinden muaf olacaksınız.

2. Gelir Vergisi Muafiyeti :

İşletme faaliyete geçtikten sonra yıllık gelir vergisinin %80’inden muaf olacaksınız. Örneğin 100,000₺ yıllık kazancınız olduğunu varsayalım. Devlete ödemeniz gereken tutar 20,000₺ iken muaf olduğunuz tutar düşüldükten sonra geriye kalan 4000 ₺ rakamını ödeyeceksiniz.

3. Faiz Desteği :

Kreş açmak için kredi kullanmanız durumunda, faizin 5 puanlık kısmının hazine tarafından karşılanmasıdır. Bu sayede, bir miktar daha az faiz ödeyeceksiniz.

4. Gümrük vergisi desteği :

Eğer kreş malzemelerini yurt dışından getiriyorsanız, gümrük işlemlerinde alınan vergilerden muaf olacaksınız.

5- Arsa Tahsisi :

Kreş açmak için yeriniz yoksa, devlet size arsa ya da bina tahsisi gerçekleştirmektedir. Lakin bunun için önce yeri bulmanız ve hangi kuruma ait olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Tabi bir de ihaleye gireceğinizi de belirtmekte fayda var.

6. SGK Desteği :

Tüm çalışanlarınız için asgari ücret tutarı üzerinden işveren katkı payı devlet tarafından karşılanacaktır. Bu sayede daha az SGK ücreti ödeyeceksiniz.

Bu teşviklerden yararlanabilmek için bir takım bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Devlet teşviğinden faydalanabilmek için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor.

Devlet desteklerinden faydalanmak için önce aşağıdaki tablodan, ilinizin hangi bölgede olduğunu belirlemelisiniz.

devlet teşvikleri bölgeler tablosu

Kreş Açmak için Devlet Destekleri faydalanma koşulları nelerdir?

Eğer 1 ve 2. Bölgede yer alıyorsa desteklerden yararlanmak için yapacağınız yatırım en az 1,000,000 TL olmak zorundadır.
3.4,5, ve 6. Bölgede yer alması durumunda yapacağınız yatırımın en az 500,000 TL olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra projenizin gidiş yolunu belirlemek ve projenizi maliyetini iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer arsa üzerine bina yapacaksanız mimari projenin çıkarılması avantaj sağlayacaktır. Başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmek için şirket kurulumu yapmanız gerekmekte ya da var olan işletmenizle devam edebilirsiniz.

Kreşlerde devlet desteklerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Devlet desteklerinin ne şekilde olacağı ile ilgili olarak profesyonel olarak destek alabilirsiniz. Hem projenizi daha verimli hale getirebilecek hem de çok karlı bir yatırım yapmış olacaksınız.

Her ne kadar cazibeli bir hal alsa da kreş için devlet destekleri sağlıklı planlanmaz sa, sizin için problem oluşturacak unsurları da içinde barındırmaktadır.

Kreş açmak için devlet destekleri nasıl alınır?

Devlet destekleri sanayi bakanlığından alınmaktadır. İşlem biraz karmaşıktır. Başvuru öncesi hazırlıkların tamamlanması, önce yetki sonra teşvik işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Ön hazırlık aşamasında yapmanız gereken ilk olarak kreşi nasıl açacağınızı belirlemek olmalıdır. Yapılacak kreşin niteliği teşvik işlemlerinin şeklini belirleyecektir.

Eğer arsa üzerine bina yapacaksanız mutlaka mimari proje ya da taslak projenizin hazır olması gerekmektedir. Çünkü tüm detaylar hazırladığınız mimari projeye göre yapılacaktır.

Eğer binayı satın alacaksanız, mevcut durumdaki maliyetlerin neler olacağını kalem kalem belirtmeniz gerekmektedir.

Yeriniz kiralık ise yine maliyet analizlerini yapmış olmanızda fayda vardır.

Kreş açmak için devlet teşvikleri avantajlı mıdır?

Kreş yatırımı miktarınızdan bağımsız olarak, 5. bölgeye kadar olan tüm yatırımlarda geri dönüşüm oranı %70 civarında olacaktır. Yalnız belirtmekte fayda var ki teşvik sistemi hibe programı değildir. Bize en çok gelen soru kosgeb kreş açanlara destek veriyor mu? Bu sorunun cevabı hep hayır oluyor. İşin özü şu ki, devlet bölgenin gelişmişlik düzeyine göre bir kısım alacaklarından vazgeçmektedir. Haliyle yapılacak yatırımın büyüklüğü ne kadar yüksekse  geri dönüşüm oranınız da o oranda fazla olacaktır.

Kreşin kapasitesi, kar marjı, çalışan personel sayısı gibi bir çok faktörü düşünerek hareket etmekte fayda vardır. Teşvik sisteminin dezavantajlı olduğu durumlarda vardır. Eğer kredi kullanarak kreş açmayı düşünüyorsanız nasıl olsa faiz desteğinden yararlanacağım diye düşünmemek gerekiyor. Özellikle düşük kapasiteli kreş açarsanız teşvik avantajlarını kullansanız bile kredi ödemelerinde zorluk çekebilirsiniz.

Kreş açmak için devlet desteklerinden yararlanmayı düşünüyorsanız mutlaka, maliyet analizi ve işletme maliyeti analizini yapmanızı tavsiye ederiz.

Kreş açmak için devlet destekleri hakkında detaylı bilgiyi  sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yusuf YILMAZ

Kreş Kurulum Uzmanı

 

 

 

Yorum Yapın