Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar ve Tüm Detaylar

Kreş açmak günümüzün en popüler ve prestijli iş koludur. Özellikle bayan yatırımcıların daha çok ilgisini çekmektedir. Bu aşamada ilk akla gelen ise kreş açmak için gerekli şartlar konusudur.

Okul öncesi eğitim kurumlarından olan kreş ve gündüz bakımevi açmadan önce bilmemiz gereken bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimler sayesinde yapacağınız işi daha iyi tanımlayabiliriz.

Kreş Nedir?

0-24 ay arası bebeklerin günlük bakım ihtiyaçlarının karşılanması için açılan kurumlardır. Kreşlerde birtakım zorunluluklar bulunur.

Gündüz Bakımevi Nedir?

25-66 ay arası çocukların bakım ihtiyaçlarının karşılandığı kurumlardır. Millî Eğitim Bakanlığı eğitim müfredatından sorumlu olan okul öncesi eğitim kurumudur.

Kreş ve Gündüz Bakımevi Nedir?

Hem kreş hem de gündüz bakımevi ruhsatına sahiptir. İkisinin bir arada olduğu kurumlarda bir takım fiziksel farklılıklar vardır.

Örneğin kreş girişi ile gündüz bakımevi girişinin farklı olması gibi. Aynı zamanda gerekli alanlar da farklıdır.

Peki neden Kreş diye bahsediliyor da gündüz bakımevi denmiyor?

Bu konu ile ilgili olarak araştırmalarımızda insanların kreşi telaffuz etmesi gündüz bakımevi demesinden daha kolay görünüyor. Bir nevi anonimleşmiş diyebiliriz.

Bu nedenden dolayı da gündüz bakımevi de olsa kreş te olsa herkesin kullandığı kelime kreştir. Bizde yazılarımızda kreş kelimesini kullanıyoruz.

AÇSHB’na bağlı açılabilecek kurumları öğrendiğimize göre kreş açmak için gerekli şartlar konumuza giriş yapıyoruz. Keyifli okumalar.

Kreş Açmak için gerekli şartlar nelerdir?
Kreş Açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Kimler Kreş Açabilir?

AÇSHB’nın kreş ve gündüz bakımevi açma yönetmeliğinde bu konu için;

 • En az ilkokul mezunu olmak,
 • Devlete karşı işlenen suçlardan ceza almamış olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak “

Maddeleri bulunmaktadır. Kimler kreş açabilir diye merak ediyorsanız kapsamlı yazıyı  http://kresacmak.com/yedek/kimler-kres-acabilir/  bağlantısından bulabilirsiniz.

Kreş Açmak İçin Öğrenim Durumu

En az ilkokul mezunu olmak kreş açmak için yeterlidir. En çok karıştırılan konu kreşte kurucu olmakla müdür olma konusudur.

Kreşte kurucu olabilmek için bir çok soru gelmektedir.

 • Ön lisans çocuk gelişimi mezunları kreş açabilir mi ?
 • Lise mezunu çocuk gelişimi uzmanları kreş açabilir mi?
 • Kreş açmak için hangi bölümden mezun olmak gerekiyor?
 • Kreş açmak için gerekli diploma hangileridir?

Tüm bu soruların cevabı kimler kreş açabilir konusu içindedir. Yani en az ilkokul mezunu olan hemen hemen herkes kreş açabilmektedir.

Tamamda, o zaman bu diplomaya ya da eğitim durumu neden bu kadar çok soruluyor?

İşte bu sorunun en güzel cevabı kreş ve gündüz bakımevinde çalışacak personel için geçerlidir. Şimdi kreş açmak için kreşlerde müdür olmak için aranacak şartları inceleyelim .

Kreşte müdür olma şartları nelerdir?

Bir kreşte müdür olabilmeniz için lisans mezunu olmanız ve bakanlığa bağlı kuruluşlarda en az 2 yıl çalışmış olmalısınız.

Kurucu kreşinde müdürlük şartlarını taşımıyorsa, resmi yazışmalar için vekil tayin etmek zorunda. Vekilimizde kreş müdürü olacaktır. Kreşlerde müdür olabilmek için bir takım şartlar gerekmektedir. AÇSHB kreş açma yönetmeliğinde bulunan kreşlerde müdür olma şartlarına bakalım.

Kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinde kuruluş müdürü olacaklarda aranacak nitelikler şunlardır:

 • Fakülte ve yüksekokulların en az dört yıllık sosyal hizmet, psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, eğitimde psikolojik hizmetler, çocuk gelişimi, çocuk gelişimi ve eğitimi, okul öncesi eğitimi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliği bölümlerinden mezun olup Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşları ile resmi veya özel eğitim kurumlarında en az 2 yıl çalışmış olmak.
 • Eğitim fakültelerinin yukarıda belirtilenler dışındaki bölümleri ve fen edebiyat fakültelerinden mezun olanlardan pedagojik formasyona sahip olup Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşları ile resmi veya özel eğitim kurumlarında en az 2 yıl çalışmış olmak.
 • Bakanlık veya Bakanlık izni ile açılan bakım hizmeti veren kuruluşlar ile resmi veya özel eğitim kurumlarında yöneticilik yapmış olmak.
 • Yukarıdaki fakülte veya bölümlerden önlisans mezunu olduktan sonra en az 4 yıl Bakanlığa bağlı veya bakanlık izni ile açılan bakım hizmeti veren kuruluşlar ile resmi veya özel eğitim kurumlarında görev yapmış olmak.

Kreşte müdür olma şartlarını da netleştirdiğimize göre, kreş açmak için gerekli olan yer seçimi konusuna değinebiliriz.

Kreş Binası ve Özellikleri Neler Olmalıdır?

En az 400 metrekare kapalı alanı ve 150 metrekare bahçesi olması ciddi avantaj sağlayacaktır.

Bu konu çok önemlidir. Çünkü hem kreş açma maliyetlerini hem de kazanacağınız rakamları belirleyecek olan detayları ortaya çıkaracak. Kreş için ihtiyacınız olacak binada, ilk önce bahçe olması zorunludur. Kreşin bahçesi yeterli büyüklükte olmalıdır.

Kreş açmak için kaç metrekare yere ihtiyacım var? 

Kreş binası için tavsiyemiz ise en az 400 metrekare yer bulmanızdır. Daha küçük yerlerde kreş açabilirsiniz. Fakat bu durumda kapasiteniz yetersiz kalacaktır.  İşletme maliyetlerini de düşünerek hareket etmenizde fayda var.

Kreş Açmak İçin Gerekli Olan Sermaye Ne Kadar Olmalıdır?

Kreş için bulduğunuz yerin, tadilatı, tefrişatı gibi harcamalarınız olacaktır. kreşin büyüklüğüne göre en az 300,000₺ sermayenizin olması başlangıç aşamasında yeterli olacaktır. 

Kreş açmak için sermaye gereklidir. Kreş için bulduğunuz yerin tadilatı, tefrişatı, prosedürleri gibi aşamaları vardır. İşlemlerin tamamı da bir ücret karşılığı yapılacaktır. Daha önce kreş ya da anaokulu açanlarla görüşün. Neler yaptıklarını inceleyin.

Ne kadar sermaye ile işe başladıklarını öğrenin. Ödemeleri nerelere yaptıklarını öğrenmeye çalışın.

Kreş açmak için en az 300,000₺ bir sermaye ayırmanızı öneriyoruz. Bu rakamı belirlememizin bir çok sebebi var.

Belki 150,000₺ ile kreş açabileceksiniz. Belki daha da az maliyetle yapabilirsiniz. Fiyat/Performans konusunu iyi düşünün.

Kreş açma maliyetleri ile ilgili bilgi almak için http://kresacmak.com/yedek/kres-acma-maliyeti/ bağlantısına gidebilirsiniz.

Sermayenizi oluştururken geleceği düşünerek hareket etmenizi öneririz. Günü kurtarmak size hiçbir şey sağlamayacağı gibi uzun vadeli planlarda daha güçlü olacaksınız.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak tavsiyemiz, mutlaka planlı bir şekilde hareket edin. Bu sayede en az %30 tasarruf sağlayabilirsiniz. Görünmeyen ciddi bir maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Kreş açarken bilmeniz gereken diğer kısım prosedürlerdir. Şimdi prosedürlere bakalım.

Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar; Prosedürler

Prosedür işlemleri iki aşamadan oluşmaktadır.

 1. Kreş binasının fiziksel özelliklerini
 2. Ruhsat işlemlerini kapsar.
 3. Kreş binası fiziksel özellikleri

Araştırmalarınızda öğreneceğiniz çok detay olabilir. Ama biz kıssadan hisse konuya genel bir yorum katalım.

 • En az 400 metrekare kapalı alanı olan bina bulun. Bahçe alanı 150 metrekareden az olmasın. Bu şartlarda en az 70 kapasiteye ulaşabilme durumunuz mevcuttur.
 • Sınıflarınız en az 15 metrekare olacak.
 • Tuvalet sayıları her 20 öğrenci için 1 adet olacak. Kız ve erkek tuvaletleri ayrı yapılacak.
 • Müdür odası bulunmalıdır.
 • Mutfak ve yemekhane yapılmalıdır.

Kreş binası için başlangıçta bilmeniz gerekenler şimdilik bu kadar. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 1. Kreş açmak için gerekli belgeler (evraklar) nelerdir?

 Kreş açmak için önce AÇSHB’na dilekçe vermeniz gerekmektedir. Kontrol için geldiklerinde yeriniz onaylanmışsa sizden yazımızdaki belgeleri isteyecekler.

Kreş Açmak İçin Dilekçe

Kreş açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz AÇSHB İl müdürlüğüne yapı kullanım izin belgesi ile başvuru yapılır. Bir dilekçe yazacaksınız ve yerinizi kontrol etmeye gelecekler.

Kontrol sonrasında ise Kreş açmak için gerekli belgeler isteniz. Bu belgeler;

 •  Nufüs cüzdanı,
 • Adli Sicil beyanı,
 • Öğrenim Durumu belgesi (Diploma)
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Mimar onaylı yerleşim planı
 • Tapu
 • Kira kontratı
 • İtfaiye raporu
 • Sağlık Raporu
 • Emniyet Müdürlüğü raporu
 • Teknik Rapor
 • Numarataj’dır.

Bu belgeleri teslim ettikten sonra kreş açılış işlemlerinin %90’ı bitmiş oldu.

Sonuç olarak,

Kreş açmak istiyorsanız planlı yapmanızı tavsiye ederiz. Sistemli olmak zaman ve maddiyattan ciddi oranda tasarruf sağlar. Temeli sağlam olmalı ki dalgalanmalarda zarar görmeyin.

Bir kreş açarken odak noktanız rekabet üstünlüğü olsun. Kreş açmak için gerekli şartlar değil…

Kreşlerin bir çoğu öğrenci problemi yaşarlar. En büyük sebebi de rekabet. En iyi kreş olmak için, temel gereksinim rekabet üstünlüğü sağlamaktır. nazıları durumu çok yanlış anlayıp fiyat kırma politikası izlerler. Doğru mudur? Tartışılır.

Bizim tercihimiz 1.sınıf kreşler yapmaktır. Klasman farkı oluşmalıdır. 1. Klasmanda yapılan kreş piyasaya hükmeder. Fiyatı yüksektir ve standartları belirler. Diğerleri kendi sınıfında iyi olmak için uğraşacaklardır. İşin güzel yanı hepsinin müşterisi vardır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak açtığımız tüm kurumların standartların üzerinde olması, yüksek doluluk oranlarına ulaşması, tamamen rekabet üstünlüğüne yönelik yapmış olduğumuz çalışmalardan kaynaklıdır. Geriye size işletmeyi yönetmek kalıyor.

Sonuç olarak, kreş açmak için gerekli şartlar ve prosedürler konusunu ele aldık. umarız faydalı olmuştur. Lakin kreş açmak için gerekli olan her şeyi bilmek yeterli midir? Hayır. Sistem, eğitim ve yönetimi de bilmelisiniz. Soru ve önerileriniz için bize ulaşabilir ya da kreş açma danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Yusuf YILMAZ

Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Yorum Yapın